MITROPOLITUL ANDREI: 10 ANI DE SLUJIRE RODNICĂ LA CÂRMA MITROPOLIEI CLUJULUI

with Niciun comentariu

+MACARIE,

EPISCOPUL EPISCOPIEI EUROPEI DE NORD

Astăzi, 25 martie 2021, se împlinesc 10 ani de rodnică păstorire a Înaltpreasfințitului Andrei la cârma Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului. La acest popas aniversar, aș dori și eu să aștern câteva gânduri de prețuire și recunoștință blândului nostru povățuitor.

Înaltul Andrei este un vrednic continuator al moștenirii și lucrării misionare a Înaltului Bartolomeu care și l-a dorit atât de mult ca succesor la Cluj, fiind convins că va desăvârși lucrarea sa pastoral-culturală și social-misionară din Transilvania. Iată, în acest deceniu de păstorire a Înaltului Andrei în eparhia Clujului, ctitoriile edilitare, filantropice și misionare nu poate fi trecute pe larg aici, însă vreau să menționez cu deosebire câteva dintre lucrările care au fost continuate și desăvârșite de Părintele Mitropolit Andrei: împodobirea cu mozaic a Catedralei mitropolitane din Cluj, finalizarea bisericii noi a Mănăstirii Nicula și a impunătoarei catedrale din cartierul clujean Mănăștur, la acestea adăugându-se construirea Centrului Misionar „Sfântului Apostol Andrei” și al noului sediu al Facultăți de Teologie, înzestrate cu biserici noi, în perimetrul central al cetății de pe Someș. La fel de impresionante sunt realizările de pe meleagurile bistrițene ale eparhiei, fiind suficient să amintesc în acest sens realizarea Centrului Misionar pentru Tineret „Preot Profesor Ioan Bunea” din Sângeorz-Băi.

În plan pastoral, Părintele mitropolit Andrei a implementat la Cluj un bun obicei pe care-l practica încă de pe vremea slujirii sale arhierești de la Alba Iulia. Cunoscutele sale cateheze de după Vecernia cu Paraclisul Maicii Domnului, în fiecare duminică seara, unde actualizează și aduce pe înțelesul tuturor cuvântul Evangheliei și al Sfinților Părinți. Dacă Înaltul Bartolomeu împlinea această slujire a cuvântului în cadrul liturghiei duminicale, Înaltul Andrei o face sub forma catehezelor de duminică seara.

Îndrăgit deopotrivă de preoți și credincioși, Mitropolitul Andrei a reușit de-a lungul acestor ani, printr-o frumoasă simbioză, să dinamizeze atât lucrarea duhovnicească dar și pe cea socială a Bisericii, descoperind în același timp noi valențe și forme culturale de exprimare ale ethosului ortodox transilvănean. Răbdarea, tactul pastoral, blândețea, jertfelnicia și rugăciunile Înaltpreasfinției Sale ne-au inspirat mereu să rămânem pe Cale.

Din conversațiile mele cu Părintele Mitropolit Andrei am învățat că, pentru a păstori turma lui Hristos, e imperios necesar să rămânem uniți. Să fim mereu în comuniune unii cu alții, într-o genuină părtășie reînnoită și hrănită, pe de o parte, din șederea noastră împreună în jurul Dumnezeiescului Prestol, iar pe de alta, de disponibilitatea continuă la jertfa personală și comunitară pentru neclintita statornicie a întregului Trup al Bisericii dreptslăvitoare. Nimeni dintre noi nu poate îndeplini de unul singur slujirea, însă împreună putem întrupa rugăciunea Mântuitorului „ca toți să fim una” (cf. Ioan 17, 21) și îndemnul Său ca lumina noastră să lumineze „înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele noastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.” (cf. Matei 5, 16).

Așadar, în această zi de Praznic, mă alătur și eu cu bucurie acestei aniversări, înălțând rugăciuni de mulțumire întru rodnicia slujirii Înaltpreasfințitului Părinte Andrei în Via Domnului. Întru mulți, luminoși și binecuvântați ani!

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.