BURSE SOCIALE PENTRU COPIII SĂRACI DIN ROMÂNIA

with Niciun comentariu

Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit?
Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?” (Matei 25, 37)

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord inițiază proiectul „Burse sociale pentru copiii săraci din România” cu scopul de susține LUNAR cu suma de 25 de euro (sau echivalentul în monedă locală) un număr cât mai mare de copii proveniți din familii cu venituri reduse, din regiunea Copșa Mică. În acest sens colaborăm cu Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Valea Viilor, Mediaș și cu alte parohii din zona Copșa Mică, care au întocmit fişe sociale pentru acești copiii aflați în dificultate financiară.

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord a deschis o serie de conturi bancare speciale, dedicate strângerii de fonduri pentru derularea programului. Sumele adunate în conturile indicate mai jos sunt virate lunar, prin centrul misionar-filantropic din Valea Viilor, magazinelor de unde copiii bursieri îşi cumpără cele necesare – în afară de ţigări şi alcool – pe bază de bonuri. În felul acesta există un control foarte riguros, fiind siguri că banii sunt folosiţi strict pentru scopul în care au fost donați.

Speranța noastră este să identificăm sponsori dornici să se implice LUNAR în demersul Episcopiei noastre, susţinând acest proiect printr-o donație regulată în cuantum de 25 euro (sau echivalentul în monedă locală). Desigur, sunt binevenite și donaţiile sporadice.

Pentru a sprijini efortul nostru de ajutorare a copiilor săraci din regiunea Copșa Mică, vă rugăm să folosiți coordonatele bancare de mai jos. Din rațiuni organizatorice, vă rugăm să ne comunicați intenția de a vă implica în proiect fie printr-un mesaj privat pe pagina de Facebook a Episcopiei Europei de Nord sau pe adresa de email (secretariat@episcopiascandinavia.se).

„Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintre aceşti fraţi ai Mei, prea mici,
Mie Mi-aţi făcut!” (Matei 25, 40).

Bunul Dumnezeu să primească jertfa fiecăruia pentru cei vii şi pentru cei morţi,
mai cu seamă pentru copiii nenăscuţi!

Cu dragoste în Hristos Domnul şi binecuvântare, al Vostru Părinte și Frate,
Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord

Cont în coroane suedeze

DEN EPISKOPALA PARAKLESSIS I GBG
Konto: 8105-9, 704 908 897-9
Sau:
Swish : 123 359 63 76
Cu mesajul: Copșa Mică

Cont în coroane norvegiene

Nordea Bank, Număr cont: 6039.06.86156

IBAN: NO5760390643910

Cod Swift: NDEA NO KK

Titular: Den Rumenske Ortodokse Menighet i Oslo

Specificați: „Donaţie pentru copiii săraci din România”

Cont în lei:

Banca Comercială Română

Titular: Parohia Ortodoxă Română Valea Viilor

IBAN: RO13RNCB0231157121670001

Swift : RNCB  RO  BU

Specificați: „Donaţie pentru copiii săraci din România”

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.